Zadaj pytanie

Rekuperacja

ekobudlife

www.EkoBudLife.pl/ Rekuperacja/

  

Defro Air REKUPERCJA z klasą - to systemowe podejście do rekuperacji, gdzie najwyższą wagę przykłada się do satysfakcji klienta. Od pierwszego kontaktu z klientem przez konsultacje na budowie, pomoc w montażu, aż po uruchomienie i regulację systemu. W Defro instalacja jest nadzorowana od doboru po jego użytkowanie. Szeroka gama bardzo wysokiej klasy polskich rekuperatorów i produktów z oferty dystrybucji powietrza z powodzeniem spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Oferta zawiera urządzenia z przyłączami poziomymi - Seria H, oraz pionowymi - Seria V.

 

 

Jak działa rekuperacja?

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesny i efektywny sposób na zapewnienie komfortu, higieny i zdrowia w zamkniętych pomieszczeniach. System jest oparty na jednostce wentylacyjnej i systemie dystrybucji powietrza.

Centrala wentylacyjna jako centralne urządzenie w całym układzie wyposażona jest w wymiennik ciepła, najczęściej wykonany z tworzywa, komplet filtrów, wentylatory nawiewny i wywiewny, by-pass oraz nagrzewnicę wstępną. W urządzeniu mogą być umieszczone czujniki temperatury, wilgotności, ciśnienia, które połączone z system sterowania, umożliwiają prawidłową pracę urządzenia oraz prawidłową regulację całego układu. Całość uzupełnia kompaktowa obudowa, która stanowi konstrukcję nośną oraz zapewnia odpowiednią izolację i akustykę urządzenia.

System rekuperacji umożliwia wymianę powietrza w budynkach, czyli powietrze doprowadzane jest z zewnątrz przez czerpnię oraz kanały do centrali wentylacyjnej, gdzie przechodzi przez wymiennik ciepła,w którym dochodzi do wymiany energii, odzysku „ciepła” z powietrza wywiewanego. Następnie powietrze nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salony, pokoje dzienne, sypialnie czy gabinety. Powietrze wywiewane jest z pomieszczeń takich jak kuchnie, łazienki, wc, a po przejściu przez wymiennik wyrzucane jest kanałami oraz wyrzutnią na zewnątrz. Dodatkową cechą tego systemu jest oczyszczanie powietrza, odzyskanie części wilgoci (entalpia) oraz precyzyjne rozprowadzenie do wszystkich pomieszczeń poprzez system dystrybucji.

System dystrybucji to wszystkie elementy instalacji, które w kontrolowany sposób mają doprowadzić i odprowadzić powietrze z pomieszczeń. W skład takiego systemu zaliczamy: tłumiki, skrzynki rozdzielcze, rury rozprowadzające, skrzynki rozprężne, anemostaty nawiewne i wywiewne, przepustnice regulacyjne, czerpnie i wyrzutnie zewnętrzne, przewody elastyczne oraz rury. Dla zapewnienia szczelności układu wszystkie połączenia powinny być wyposażone w odpowiednie uszczelki. Uzupełnieniem systemu jest izolacja kanałów oraz system montażowy.

 

Jak dobrać rekuperację?

 

System rekuperacji najczęściej stosujemy w budynkach mieszkalnych, jednorodzinnych, mieszkaniach, apartamentach aby zapewnić odpowiednią jakość powietrza oraz komfort cieplny wewnątrz budynków. System ten stanowi najlepsze rozwiązanie dla nowobudowanych obiektów, ale możemy również zastosować go w obiektach modernizowanych.

Ważną częścią procesu jest przygotowanie bilansu powietrza oraz koncepcji rozprowadzenia systemu dystrybucji, a także umieszczenia centrali wentylacyjnej. Dzięki temu możemy mieć pewność prawidłowego doboru urządzenia jak i przygotowania do poprawnego wykonania instalacji.

Poprawnie dobrany i zainstalowany system rekuperacji posiada szereg zalet, gdzie najważniejszą jest komfort cieplny oraz zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza. Antysmogowe filtry, które zapewniają czystość i higienę powietrza oraz całej instalacji. Rekuperacja cechuje się niskim poziomem hałasu, a sam jej montaż jest prosty i nie zabiera dużo czasu wykwalifikowanym instalatorom.

Centrale wentylacyjne, rekuperatory, klasyfikowane są w danej klasie efektywności energetycznej na podstawie jednostkowego zużycia energii, obliczonego w oparciu o warunki klimatu umiarkowanego. Im wyższa wartość (ujemna), tym więcej energii pierwotnej zostaje zaoszczędzone, a zatem wyższa klasa energetyczna urządzenia.

Centrale wentylacyjne firmy Defro są sklasyfikowane w klasie efektywności energetycznej A. Sposób sterowania urządzeniami również wpływa na tę klasyfikację.

Na etykiecie znajdują się również informacje o maksymalnej wydajności powietrza oraz o emitowanym hałasie (mierzonym przy 70% maksymalnej wydajności) przez urządzenie. Powyższe parametry stosuje się tylko do hałasu emitowanego z obudowy. Dźwięk przenoszony przez system wentylacji komfortowej i dystrybucji powietrza jest w rzeczywistości dużo niższy. Należy mieć świadomość, że najczęściej to źle wykonana instalacja wentylacji, a nie centrala wentylacyjna jest główną przyczyną szumu i dyskomfortu akustycznego w domu.

Klasy efektywności energetycznej w skrócie: - alfabetyczna klasyfikacja klas efektywności energetycznej od A+ do G, - jednostkowe zużycie energii JZE oznacza współczynnik wyrażający wartość energii zużytej do celów wentylacji na metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni mieszkania lub budynku. Strumień objętości powietrza, odzysk ciepła oraz wilgoci, wentylatory, sterowanie wpływają na klasę efektywności energetycznej.

 

Efektywność energetyczna

 

 

Rekuperatory Defro Air

 

Rekuperatory serii DRX wykonane są w konstrukcji stalowej. Zastosowano w nich niskoszumowe i niskoenergetyczne wentylatory z silnikami prądu stałego EC. Produkowane są w trzech wydajnościach 350, 450 oraz 550 m3/h co w dużym uproszczeniu w zupełności wystarczy nam do komfortowego wentylowania domów mieszkalnych o powierzchni do ok. 200 m2.

Zalecamy jednak, każdorazowo wykonanie bilansu powietrza, który otrzymają Państwo bezpłatnie od Defro. Każdy z rekuperatorów Defro jest wyposażony w układ równoważenia przepływu powietrza, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować jednostkę idealnie do Państwa domu.

Każda z jednostek wentylacyjnych wyposażona jest w standardzie – bez dodatkowych opłat - w regulator z kolorowym panelem dotykowym ST-340, który steruje pracą centrali wentylacyjnej, regulując wydatek powietrza zgodnie z ustawieniami użytkownika. Proces ten stabilizowany jest poprzez funkcję równoważenia przepływu. Sterownik kontroluje również pracę nagrzewnicy wstępnej, poprzez płynną modulację, niedopuszczającą do zamrożenia wymiennika. Dodatkowo można podłączyć czujnik CO2, czujnik wilgotności (HR). W rekuperatorach w wersji DRX istnieje możliwość rozbudowy o moduł ST -505 lub WiFi RS, aby sterować pracą rekuperatora zdalnie. W rekuperatorach serii DRX montowany jest wyświetlacz dotykowy 4,3”.

 

Centrala wentylacyjna DRX 300, 400, 500

 

Wydajność do 350, 450, 550 (200 Pa), wymiennik krzyżowo – przeciwprądowy, automatyczny by-pass, nagrzewnica wstępna, standard filtrów G4/ISO Coarse ≥ 65% oraz system równoważenia przepływu flow Balancing. Wykonanie stal, przyłącza dn 200 mm w dwóch wariantach: poziomy (H) oraz pionowy (V). Centrale w standardzie wyposażone w dotykowy panel sterowania 4,3” z możliwością rozbudowy o sterowanie mobilne, czujniki temperatury i przepływupowietrza oraz komplet mocowań ściennych. Możliwość montażu na ścianie (standard), podwieszenia, postawienia.

 

Centrala wentylacyjna DRX OPTI 300, 400, 500

 

Wydajność do 350, 450, 550 (200 Pa), wymiennik krzyżowo – przeciwprądowy oraz nagrzewnica wstępna, standard filtrów G4/ISO Coarse ≥ 65%.Wykonanie stal, przyłącza dn 200 mm w dwóch wariantach: poziomy (H) oraz pionowy (V). Centrale w standardzie wyposażone w dotykowy panel sterowania 4,3”oraz komplet mocowań ściennych. Możliwość montażu na ścianie (standard), podwieszenia, postawienia.

 

Centrala wentylacyjna DRX F 350, 450

 

Wydajność do 350 oraz 450 (200 Pa), wymiennik krzyżowo – przeciwprądowy, automatyczny by-pass, nagrzewnica wstępna, standard filtrów G4/ISO Coarse ≥ 65% oraz system równoważenia przepływu flow Balancing. Wykonanie stal, przyłącza dn 200 mm. Płaska konstrukcja umożliwiająca montaż nawet pod zabudowanym sufitem lub w garażu - wysokość tylko 33 cm. Centrale w standardzie wyposażone w dotykowy panel sterowania 4,3” z możliwością rozbudowy o sterowanie mobilne, czujniki temperatury i przepływu powietrza oraz komplet mocowań ściennych. Montaż wyłącznie podwieszany.

 

Zalecenia i obowiązujące normy

 

Podstawą do prawidłowego projektowania oraz wykonania systemu rekuperacji jest projekt budowlany domu. Na tej podstawie przygotowywany jest bilans powietrza, który określa ilość powietrza dla poszczególnych pomieszczeń oraz krotności wymiany powietrza. Ponadto określamy sposób prowadzenia kanałów wentylacyjnych, umieszczenie rekuperatora, wskazanie miejsca dla czerpni, wyrzutni oraz punktów nawiewnych oraz wywiewnych.

Zaleca się usytuowanie rekuperatora w pomieszczeniach ogrzewanych lub odpowiednio zaizolowanych o dodatniej temperaturze wewnętrznej w ciągu całego roku. Instalacja rekuperacji powinna być prowadzona przez pomieszczenia ogrzewane lub w izolacji o odpowiedniej grubości przez pomieszczenia nieogrzewane. Miejsca nawiewne mogą być usytuowane w podłodze, na ścianie lub w suficie (najczęściej stosowane). Miejsca wywiewne umieszczane są na ścianach lub sufitach (najczęściej stosowane). Takie umieszczenie punktów nawiewnych oraz wywiewnych zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza między pomieszczeniami. Czerpnie i wyrzutnie zaleca się aby montować na ścianach zewnętrznych budynków na wysokości min. 2m od powierzchni gruntu oraz w odległości min. 3m od siebie. Jeśli rekuperatory umieszczane są na poddaszach, czerpnie mogą być montowane w ścianach bocznych, wyrzutnie w ścianach bocznych lub wyprowadzone przez dach. Instalacja rekuperacji powinna być zaprojektowana i wykonana tak, aby była możliwa późniejsza inspekcja i czyszczenie. Powierzchnia wewnętrzna kanałów powinna być gładka, bez załamań i wgnieceń.

Zaleca się wyposażenie rekuperatorów w syfony skroplin, umożliwiające swobodny odpływ skroplin do kanalizacji, powstających w trakcie pracy urządzenia.

Ilość powietrza oraz krotności wymian przypadające na osobę określa norma PN-83/B-03430 oraz w nowelizacji tej normy PN-83/B-03430/Az3:2000.

Najważniejsze postanowienia wynikające z w/w normy: wielkość rekuperatora należy dobrać tak aby zapewnić odpowiednią ilość powietrza.

 

pobierz PDF Defro Air - broszura_informacyjna

pobierz PDF DEFRO Air - Czyste_powietrze - deklaracja_producenta

 

Zastanawiasz się nad zamontowaniem REKUPERACJI w swoim domu?

Wystarczy, że przekażesz nam rzuty swojego projektu budowlanego. Na ich podstawie nasi specjaliści przygotują ofertę cenową na wykonanie rekuperacji.

E-mail: biuro@ekobudlife.pl

Nie zwlekaj, zadbaj o swoje zdrowie i komfort już dziś.

Zapraszamy na ekspozycję do naszego salonu.

Aktualności