Zadaj pytanie

Kamieniarstwo

ekobudlife

www.EkoBudLife.pl/ Kamieniarstwo/Kamień/

Kamień

Kamień naturalny jest nie tylko bardzo dekoracyjnym, ale również funkcjonalnym materiałem wykończeniowym. W zależności od wybranego rodzaju może zostać zastosowany do efektownego wykończenia podłóg, ścian czy schodów. Z odpowiedniego kamienia można również wykonać blat kuchenny, kominek czy mebel. Wybrane gatunki z powodzeniem mogą posłużyć do realizacji na zewnątrz, w tym do wykonania elewacji budynku lub chodników i tarasów.

 


Charakterystyka

Kamień jest dziełem natury, posiadającym indywidualne właściwości ukształtowane przez rodzaj i wiązania minerałów wchodzących w jego skład. W przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych i wykończeniowych, kamień naturalny jest unikatowy, niemożliwy do podrobienia. Żaden inny materiał nie jest dostępny w tak bogatej kolorystyce i wzornictwie, a dodatkowo może być wykończony na bardzo wiele sposobów, bądź pozostawiony w naturalnym kształcie.

Kamień naturalny jest całkowicie bezpieczny dla użytkowników. Nie zawiera składników, które negatywnie wpływałyby na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego między innymi może być stosowany w kuchni czy łazience. Ponadto, jest materiałem ogniotrwałym, który w momencie kontaktu z ogniem nie wydziela żadnych szkodliwych substancji.

Kamień naturalny pozyskiwany jest w dużych blokach, a następnie cięty do pożądanego kształtu. Dzięki temu wielkość płyt jest ograniczona tylko wielkością wydobytego bloku, a nie wielkością określoną przez maszyny produkcyjne. Kształt może zostać dostosowany do wymogów projektu. Współczesne maszyny stosowane do obróbki kamienia pozwalają ciąć po łuku i wycinać elementy wewnątrz, można więc uzyskać każdy pożądany format i kształt.

Kamień naturalny jest co do zasady materiałem długowiecznym, zdecydowanie bardziej trwałym od większości dostępnych na rynku produktów wykończeniowych. Dodatkowym atutem kamienia jest to, że zazwyczaj pięknie się starzeje. Delikatna patyna i przetarcia dodają mu szlachetności i charakteru. Ze względu na swoją trwałość i niską ścieralność, kamień jest najlepszym surowcem na posadzki podłogowe. Podłogi wykładane granitem lub podobnymi, twardymi kamieniami, nawet po dziesiątkach lat, nie mają prawie żadnych śladów zużycia.

Wbrew pozorom kamień naturalny jest ekonomicznym materiałem wykończeniowym. Niezależne badania wykazały, że jeśli na koszty materiałów budowlanych spojrzymy przez pryzmat użytkowania przez trzydzieści i więcej lat, kamień nie jest droższy niż porównywalne materiały syntetyczne. Relatywnie wysoki koszt zakupu jest rekompensowany przez trwałość materiału oraz niskie koszty czyszczenia i utrzymania.

Pielęgnacja

Zanim określimy zasady i sposoby pielęgnacji kamienia naturalnego, warto zidentyfikować jego największych „wrogów”.
Pierwszym z nich jest wietrzenie, a więc naturalny proces rozpadu skał w wyniku nasłonecznienia, dobowych zmian temperatury, wody zamarzającej w porach i szczelinach skał, działania organizmów.

Drugim szkodliwym dla kamienia naturalnego procesem jest tzw. deterioracja, czyli bezpośrednie działanie zanieczyszczonej atmosfery polegające na reakcji ze skałą aktywnych, nieorganicznych związków, w tym gazów czy kwaśnych deszczy, a także zmianach wywołanych w skałach przez mikroorganizmy – bakterie, grzyby, glony i porosty. Deterioracja wpływa na parametry techniczne i wygląd zewnętrzny kamienia, powodując jego odbarwienia, powstawanie wykwitów gipsowych, pokrywanie się patyną, a w skrajnym przypadku stopniowy rozpad kamienia.

Trzecią grupę zagrożeń tworzą bezpośrednie działania człowieka, który może spowodować jego uszkodzenia zarówno mechaniczne, jak i chemiczne.

To w jakim stopniu kamień będzie odporny na powyższe czynniki zewnętrzne zależy w dużej mierze od jego parametrów, a w szczególności twardości, porowatości, nasiąkliwości. Pomimo wskazanych zagrożeń kamień naturalny jest jednym z najtrwalszych i odpornych na uszkodzenia materiałów wykorzystywanych w budownictwie i aranżacji wnętrz. Aby kamień cieszył nas swoim wyglądem przez długie lata wystarczą proste czynności pielęgnacyjne i podstawowa wiedza na temat posiadanego kamienia.

CODZIENNE CZYNNOŚCI PIELĘGNACYJNE możemy wykonać naturalnymi metodami, przy użyciu czystej wody, ewentualnie z dodatkiem detergentu. Do pielęgnacji kamienia powinno się stosować miękkie tkaniny – mikrofibrę, tetrę lub ręczniki papierowe. Na rynku jest również szeroki wybór środków chemicznych do specjalistycznej pielęgnacji kamienia, które służą m.in. do mycia, polerowania, zabezpieczania przed zarysowaniami, usuwania osadów, tworzą powłoki antypoślizgowe itp. Przed zastosowaniem warto przetestować konkretny preparat na próbce kamienia, ponieważ ewentualne negatywne skutki mogą być nieodwracalne. Czyszczenie kamienia należy przeprowadzić starannie według opisu umieszczonego na etykiecie. Niewłaściwe użycie preparatu może spowodować powstanie nieodwracalnych zmian w kamieniu. Kamień powinien być poddawany regularnej pielęgnacji. Jeżeli będzie on prawidłowo użytkowany i konserwowany, to przez wiele lat zachowa swoje naturalne i niepowtarzalne piękno.

IMPREGNACJA KAMIENIA
Regularna impregnacja kamienia pozwoli nam zabezpieczyć powierzchnie kamienia i zachować jego połysk. W tym celu pojawiły się na rynku specjalistyczne preparaty, które w zależności od potrzeb pozwalają zachować naturalną barwę kamienia, lekko pogłębić ton kolorystyczny lub nawet mocno przyciemnić barwę kamienia, uzyskując tzw. efekt mokrego kamienia.

Szczególną uwagę należy zwrócić na impregnację kamieni miękkich, nasiąkliwych oraz tych, które użytkowane są w miejscach szczególnie narażonych na plamienie. Impregnując blaty kuchenne należy pamiętać, aby stosować preparaty, które posiadają atesty dopuszczające produkt do kontaktu z żywnością. Zapraszamy do naszego salonu, gdzie mogą Państwo zakupić takie środki.

Obróbka kamienia

Posiadamy bogate zaplecze maszynowe, przez co jesteśmy w stanie wykonać nawet bardzo skomplikowane projekty z kamienia. Do cięcia kamienia lub płytek wielkoformatowych używamy specjalistycznych maszyn aby precyzyjnie wykonać Państwa zlecenia. Należą do nich m.in.:

- piła firmy Promasz do precyzyjnego cięcia kamienia
- Polerka kolumnowa MS 2600 do poleru płaszczyzn, wycinania otworów
- Comandulla (boczkarka) do obróbki boków kamienia
- posiadamy specjalistyczne, przenośne urządzenia do cięcia spieków i kamienia firmy Flex

Serdecznie zapraszamy do siedziby naszej firmy gdzie posiadamy bogatą ekspozycję kamienia lub do kontaktu telefonicznego: tel. 666 222 642.

Aktualności