Zadaj pytanie

Kamieniarstwo

ekobudlife

www.EkoBudLife.pl/ Kamieniarstwo/Parapety/

Parapety

Parapety z surowca naturalnego to rozwiązanie, które z powodzeniem zastąpi wykończenia okien z materiałów sztucznych. Kamień nada wnętrzu unikalnego charakteru, zachwyci elegancją oraz przyciągnie spojrzenia ze względu na swoją ponadczasową stylistykę. Jako materiał budowlany cechuje się niezwykłą trwałością, jest odporny na zarysowania, uderzenia czy ścieranie oraz jest łatwy w pielęgnacji.

Kominki akumulacyjne

W zależności od oczekiwań naszych Klientów oferujemy parapety o różnej grubości, szerokości i długości, dostępne w bogatej gamie odcieni i wzorów. Mamy możliwość wybrania jednego z wielu wariantów powierzchni, która może być np. polerowana, matowa czy płomieniowana. Najczęściej wybierana grubość na parapety kamienne to 2 lub 3 cm.

Gdy ustalamy wymiar naszego parapetu kamiennego, dodajemy do szerokości wnęki okiennej po około 3-5 cm z każdej strony. Możemy także w ogóle nie wpuszczać parapetu po bokach w ściane, jednak należy wtedy dokonać bardzo precyzyjnego pomiaru.

Najdłuższe parapety można wykonać z granitu, ich wymiar może sięgać 3,5 m – ograniczeniem jest wydobyty blok kamienia.

Parapety wewnętrzne:

Na parapety wewnętrzne sprawdzi się właściwie każdy surowiec. Najpopularniejsze z nich to granit, marmur, konglomerat, spieki kwarcowe, trawertyn, piaskowiec.

Parapety zewnętnrzne:

Na parapety zewnętrzne najlepiej wybrać granit. Wyróżnia go trwałość, wysoka odporność na warunki atmosferyczne oraz elegancki wygląd. Ponadto parapety z granitu łatwo zachować w czystości, poniważ nie są podatne na przebarwienia i blaknięcie. Równie dobrym materiałem będą spieki kwarcowe czy piaskowiec.

Parapet zewnętrzny powinien być zakończony kapinosem, czyli specjalnym nacięciem od spodu parapetu oraz powinno się go wysunąć co najmniej 5cm poza lico ściany. Jest to konieczne, aby chronić ściany przed wodą opadowa.

Na co zwrócic uwage podczas skłądania indywidualnego zamawiania:

- rodzaj parapetu (zewnętrzne lub wewnętrzne)
- wymiary, tj. długość, szerokość, grubość (można przygotować szablon)
- obróbki na powierzchni, tj. czy parapety mają być gładkie błyszczące (poler), czy gładkie matowe (szlif), czy chropowate (płomień)
- obróbki na czole, tj. może być krawędź z fazą, zaokrąglona na ćwierć wałek lub pół wałek itp.
- inne obróbki, tj. zaokrąglanie rogów, kapinosy, impregnacja

Aktualności