Zadaj pytanie

Kominki z płaszczem wodnym wraz z montażem

ekobudlife

www.EkoBudLife.pl/ Kominki/Kominki z płaszczem wodnym/

Kominki z płaszczem wodnym

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które chcą zmniejszyć swoje wydatki na ogrzewanie. Zastosowana w nich technologia płaszcza wodnego, wykorzystuje ciepło które daje kominek, podgrzewając wodę i przekierowując je na użytek centralnego ogrzewania. Kominek z płaszczem wodnym doskonale sprawdzi się zarówno w mroźne zimy jak i w okresach przejściowych.

Galeria kominków powietrznych

Kominki powietrzne

W odróżnieniu od klasycznych wkładów generowane przez kominki z płaszczem wodnym ciepło nie ulatuje wraz z dymem, a wykorzystywane jest do wspomożenia pracy instalacji cieplnej. Z racji tego, że niemalże cała powierzchnia otaczająca wkład to tzw. płaszcz, w pełni wykorzystuje się uzyskiwane przez kominek ciepło, nie tylko do ogrzania pokoju, w którym się on znajduje, ale także wszystkich innych pomieszczeń.

Kominek z płaszczem wodnym działa w podobny sposób jak kocioł na paliwo stałe, różni się jedynie ładniejszym wyglądem. Łączy w sobie funkcję rekreacyjną, jaką jest przyjemność palenia w kominku, oraz grzewczą. Dzięki temu jest alternatywą na obniżenie kosztów ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Kominek z płaszczem wodnym można bowiem połączyć z ogrzewaniem grzejnikowym, podłogowym oraz może służyć do przygotowania ciepłej wody.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym nie różni się z zewnątrz od tradycyjnego kominka. Inaczej jest zbudowany sam wkład – ma dwie ścianki, pomiędzy którymi przepływa woda. Różni się także działaniem – spaliny nie ogrzewają powietrza, lecz wodę. Płaszcz wodny otulający palenisko odbiera z niego ciepło i ogrzewa wodę, która jest kierowana następnie do instalacji grzewczej.

kominki z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym, a ogrzewanie wody

Kominek z płaszczem wodnym pozwala na ogrzanie wody użytkowej.

Można to robić na dwa sposoby – w układzie pojemnościowym, czyli z wykorzystaniem zasobnika, oraz w układzie przepływowym, czyli wtedy, gdy palimy w kominku. Bezpośrednie przygotowanie ciepłej wody jest możliwe dzięki zamontowaniu nad paleniskiem wężownicy. Aby zabezpieczyć się przed poparzeniem gorącą wodą, należy zamontować zawór mieszający otwierający dopływ zimnej wody. Natomiast wygodniejszym sposobem pozwalającym na korzystanie z ciepłej wody jeszcze przez kilkanaście godzin po wygaśnięciu płomienia w kominku jest użycie zasobnika.

Już na etapie projektowania budynku należy uwzględnić wszystkie elementy wymagane, aby instalacja pracująca z kominkiem działała prawidłowo. Przede wszystkim należy zaplanować doprowadzenie wody do płaszcza, a także odpływ przegrzanej wody do studzienki schładzającej, a następnie do kanalizacji.

Dodatkowo istotne jest wygospodarowanie miejsca na kanały nawiewne, wyposażone w przepustnice lub kratki wentylacyjne, przez które doprowadzane jest powietrze niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu spalania w kominkach z płaszczem wodnym.

układ otwarty
układ zamknięty

Kominki z płaszczem wodnym

Znajdź wkład dla siebie

Aktualności