Kominki EkobudLife

Kominki EkobudLife

Kominki Zawiercie

Kominki Zawiercie

Przepisy prawne dot. kominków

Wybrane punkty z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Kominek należy zaistalować w pomieszczeniu o możliwie dużej kubaturze, w którym jest zwykle pokój dzienny. To pomieszczenie powinno mieć powierzchnię nie mniejszą niż 30m i posiadać dopływ odpowiedniej ilości powietrza do kominka. Do spalenia 1 [kg] drewna w kominku z szczelną komorą spalania potrzebne jest około 8 [m3] powietrza. Bardzo ważne jest doprowadzenie bieżącego świeżego powietrza do spalania, bezpośrednio pod palenisko za pomocą specjalnego przewodu nawiewnego. Doprowadzenie świeżego powietrza to niezbędny układ w instalacji kominkowej. Umożliwia dostarczenie powietrza nie tylko do procesu spalania drewna ale również do “podmieszania” powietrza ogrzewanego, które bez tego będzie suche, powodujące uczucie dyskomfortu.
W ostatnim okresie czasu rozwinął się system ogrzewania oparty na wkładach kominkowych. Najczęściej wdrażany oparty jest na dystrybucji ciepłego powietrza gdzie czynnikiem grzewczym jest ciepłe powietrze.
Zastosowanie wyżej wspomnianego systemu to najlepiej o nim pomyśleć już w trakcie projektowania domu. Pojawia się wtedy możliwość najdogodniejszego ułożenia kominka i kanałów grzewczych, w których zostaną później zainstalowane przewody rozprowadzające ciepłe powietrze. Ostatnio częściej opracowywane są projekty domów, w których jako główne źródło ciepła planuje się system ogrzewania kominkowego. Aby maksymalnie wykorzystać energię cieplną z kominka, należy umieścić go w budynku na środku, w ten sposób aby odległości między rurami rozprowadzającymi ogrzane powietrze były jak najmniejsze.

KOMINKI GRAWITACYJNE

Ciepło odzyskiwane jest w wyniku przepływu powietrza przez komorę grzewczą kominka. Powietrze z pomieszczenia wpada do komory kominka w jej dolnej części, ogrzewane jest przez korpus paleniska, a następnie wydostaje się przez kratki w obudowie z powrotem do pomieszczenia. Ciepło, zatem rozprzestrzenia się w pokoju na zasadzie mieszania powietrza.

KOMINKI CIEPŁE

Kominki grzewcze w systemie mieszanym łączą kominek konwekcyjny z efektywnością pieca akumulacyjnego. Największą zaletą tego rozwiązania jest wysoka efektywność grzewcza przy zachowaniu prawdziwej wizji ognia kominkowego. Przy budowie kominków grzewczych stosuje się masy akumulacyjne, w różnej postaci i kształtach.

Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://www.ekobudlife.pl/kominki-zawiercie">