Kominki EkobudLife

Kominki EkobudLife

Kominki Katowice

Kominki Katowice

Przepisy prawne dot. kominków

Wybrane punkty z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Niezbędnym jest aby kominek był umiejscowiony w pokoju o dużym obszarze, w którym jest zwykle pomieszczenie dzienne, jakiś pokój stołowy. Obszar przeznaczony do wykorzystania w tym pomieszczeniu powinien mieć powierzchnię nie mniejszą niż trzydzieści metrów kwadratowych a zwłaszcza powinien posiadać dopływ odpowiedniej ilości bieżącego i zarazem świeżego powietrza do kominka. Do spalenia jednego kilograma drewna w kominku ze szczelną komorą potrzeba jest aż ośmiu metrów sześciennych świeżego powietrza. Bardzo ważnym będzie doprowadzenie bieżącego świeżego powietrza do spalania, bezpośrednio pod samo palenisko przy pomocy specjalnego przewodu nawiewnego. Doprowadzenie świeżego powietrza to niezbędny układ w instalacji kominkowej. Umożliwia dostarczenie powietrza nie tylko do procesu spalania drewna ale również do “wymieszania” podgrzanego ciepłego powietrza, które bez tego nie będzie wilgotne, powodując uczucie dyskomfortu.
W ostatnich kilku latach na nasz Polski rynek wszedł system ogrzewania opracowany na wkładach kominkowych. Często wdrażany oparty jest na dystrybucji grzanego powietrza gdzie czynnikiem grzewczym jest ciepłe powietrze.
Stworzenie ww. systemu to najlepiej o nim pomyśleć już w trakcie budowy domu. Istnieje wówczas możliwość najdogodniejszego osadzenia kominka i kanałów grzewczych, w których zostaną później zainstalowane przewody rozprowadzające ciepłe powietrze. Ostatnio nierzadko opracowywane są projekty domów, w których jako główne źródło ciepła planuje się system ogrzewania kominkowego. W celu maksymalnego wykorzystania energii cieplnej z kominka, należy umieścić go w budynku w samym jego środku, w ten sposób aby odległości między rurami rozprowadzającymi ciepłe powietrze były jak najmniejsze.

KOMINKI GRAWITACYJNE

Ciepło odzyskiwane jest w wyniku przepływu powietrza przez komorę grzewczą kominka. Powietrze z pomieszczenia wpada do komory kominka w jej dolnej części, ogrzewane jest przez korpus paleniska, a następnie wydostaje się przez kratki w obudowie z powrotem do pomieszczenia. Ciepło, zatem rozprzestrzenia się w pokoju na zasadzie mieszania powietrza.

KOMINKI CIEPŁE

Kominki grzewcze w systemie mieszanym łączą kominek konwekcyjny z efektywnością pieca akumulacyjnego. Największą zaletą tego rozwiązania jest wysoka efektywność grzewcza przy zachowaniu prawdziwej wizji ognia kominkowego. Przy budowie kominków grzewczych stosuje się masy akumulacyjne, w różnej postaci i kształtach.

Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://www.ekobudlife.pl/kominki-katowice">